Wypełnienia amalgamatowe to tzw. „srebrne plomby”. Wielu osobom kojarzą się z latami młodości, kiedy były bardzo często stosowane w gabinetach stomatologicznych. Zawierają metale, dlatego bardzo dobrze przewodzą ciepło, co powodować może odczucie bólu przy spożywaniu zimnych lub ciepłych posiłków. Z uwagi na ich srebrny kolor dosyć mocno kontrastują z naturalnym szkliwem. Są przez to nieestetyczne. Niestety mają jeszcze jedną zasadniczą wadę – zawierają w sobie toksyczną rtęć oraz srebro miedź i cynę. Rtęć, która odkłada się w naszym organizmie gromadzi się w tkankach i może powodować alergie, choroby autoimmunologiczne, czy neurologiczne. Bywa, że przewlekłe infekcje, brak smaku, ciągłe zmęczenie, nadmierna pobudliwość są spowodowane zatruciem rtęcią.

Czy plomby amalgamatowe powinny zostać wymienione?

Zdecydowanie tak. Wokół nich może się rozwijać próchnica, ponieważ amalgamat bywa nieszczelny nie wiążąc się chemicznie z tkankami zęba. To jedno z głównych wskazać do wymiany tego rodzaju plomb. W przypadku bardzo osłabionych zębów amalgamat może powodować nawet ich pękanie. Tego typu wypełnienia bywają także przyczyną rozwoju chorób dziąseł (np. paradontoza). Przy konieczności usunięcia amalgamatowej plomby należy zwrócić szczególną uwagę na wykonywane przy tym procedury stomatologiczne. Pacjent przede wszystkim powinien mieć założony m.in. koferdam, który odizolowuje wybrany ząb i nie pozwala na dostanie się amalgamatu do jamy ustnej. Ważna jest też maska tlenowa, żeby nie wdychać oparów rtęci. Gabinety Centrum Medycznego Corten Medic zapewniają Pacjentom odpowiednie warunki do bezpiecznej wymiany „srebrnych plomb”.

Czy każdy stomatolog wymienia plomby amalgamatowe?

Tylko doświadczony stomatolog może wymienić plomby amalgamatowe. Ważne jest, aby wymiana plomby amalgamatowej była wykonana w wyspecjalizowanych do tego gabinetach stomatologicznych przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności czyli standardów. W Centrum Medycznym Corten Medic lekarze specjaliści przykładają do tego zabiegu dużą wagę i wykonują go z najwyższą starannością.

Amalgamat ma zniknąć z gabinetów od 2018 roku

Począwszy od 1 lipca 2018 r. u dzieci do 16. roku życia oraz ciężarnych i karmiących piersią kobiet nie będzie można stosować wypełnień z amalgamatu. Jest to efekt wstępnych ustaleń Unii Europejskiej. Następnie zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia w celu zupełnej eliminacji amalgamat ze stomatologii. Z ustaleń tych wynika również, że całkowite zaprzestanie stosowania wypełnień amalgamatowych ma nastąpić do roku 2030.

Więcej o plombach amalgamatowych możesz przeczytać tutaj.