Pantomogram – co to takiego?

Wielu Pacjentów otrzymuje od stomatologa zlecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego zębów. Pantomogram to panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Pozwala ono ocenić stan zdrowia przyzębia oraz wszystkich zębów. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest wymagane przez ortodontów przed założeniem aparatu ortodontycznego. 

Pantomogram to badanie polegające na prześwietleniu zębów, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Dzięki powiększonemu obrazowi struktur anatomicznych można dokładnie ocenić stan przyzębia oraz określić nieprawidłowości w budowie korzeni zębów, miejsca tzw. zębów zatrzymanych (np. ósemki). Dzięki zdjęciu pantomograficznemu możemy także poznać stopień mineralizacji zębów i kierunek ich wyrzynania się.

Pantomogram – wskazania do badania

Wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego są:

  • planowane leczenie ortodontyczne
  • urazy szczęki
  • choroby przyzębia
  • głęboka próchnica zębów
  • kamica ślinianki podżuchwowej i podjęzykowej
  • usuwanie zębów (szczególnie przy konieczności usunięcia wyżniętych lub zatrzymanych zębów, np. zębów mądrości (ósemki)
  • zakładanie implantów zębów (służy ocenie ilości kości i miejsca do wprowadzenia implantu)
  • przed wykonaniem niektórych zabiegów chirurgicznych poza jamą ustną np. w przypadku operacji zaćmy jako zdjęcie wykluczające obecność ogniska zapalnego.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.

Pantomogram – na czym polega

Przed zrobieniem zdjęcia Pacjent jest proszony o zdjęcie wszelkich metalowych rzeczy z okolicy głowy (kolczyki, łańcuszki, protezy zębowe wyjmowane itp.), a na jego ciało zostaje nałożona specjalna kamizelka, która chroni przed promieniami RTG. Następnie Pacjent podchodzi do aparatu i staje nieruchomo. Jego głowę umieszcza się pod aparatem. Należy przytrzymać zębami uchwyt, który umożliwia precyzyjne ustawienie do wykonania zdjęcia.
Pantomogram nie odzwierciedla rzeczywistych rozmiarów prześwietlanych elementów. Obraz jest powiększony w stosunku do wymiarów rzeczywistych średnio o 15%. Warto zaznaczyć, że zdjęcie pantomografczne zdjęciem warstwowym, co powoduje, że niektóre struktury mogą nie być uwidocznione na zdjęciu, jeśli nie znajdowały się w okolicy warstwy badanej przez pantomograf.

Informacja o wpływie na zdrowie ludzi i na środowisko działalności związanej ze źródłami promieniowania jonizującego

Działalność związana ze źródłami promieniowania jonizującego w naszej jednostce nie powoduje negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Postępowanie naszej firmy ze źródłami promieniowania jonizującego jest zgodne z warunkami zezwolenia Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie i obowiązującymi wymogami prawnymi w tym zakresie wynikającymi z ustawy Prawo Atomowe, a także zapewnia minimalizowanie wpływu odpadów na środowisko. Nie ma uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z wykonywaniem działalności związanej ze źródłami promieniowania jonizującego.

Umów się na zdjęcie pantomograficzne

Aby zapisać się na wykonanie zdjęcia pantomograficznego należy skontaktować się z Centrum Medycznym Corten Dental:

  • Warszawa – ul. Etiudy Rewolucyjnej 48 (tel. 22 602 07 32)
  • Radom – ul. Beliny Prażmowskiego 33A (tel. 22 602 08 25)

Dla naszych Pacjentów rabat -20% na zdjęcie pantomograficzne.*

*Dotyczy Pacjentów, którzy w deklaracji wyboru świadczeniodawcy podali Centrum Medyczne Corten Dental. Deklarację można wypełnić w dowolnej przychodni Centrum Medycznego Corten Dental lub pobrać ją tutaj i złożyć w wybranej placówce.

Skip to content