Profesjonalne leczenie kanałowe pod mikroskopem

W Centrum Medycznym Corten Dental zlokalizowanych w dogodnych miejscach w Warszawie (na Ursynowie, Mokotowie) oraz w Radomiu i Kielcach oferujemy Pacjentom kompleksowe leczenie kanałowe zębów. Leczymy zęby precyzyjnie za pomocą specjalistycznego mikroskopu stomatologicznego. 


Wskazaniem do leczenia kanałowego jest infekcja miazgi zębowej wywołana zaawansowaną próchnicą lub mechanicznym urazem zęba. W Centrum Medycznym Corten Dental oferujemy Pacjentowi bardzo precyzyjne leczenie, ponieważ praca lekarza odbywa się w powiększeniu za pomocą specjalistycznego mikroskopu stomatologicznego. Zapewnia to idealną precyzję pracy niemożliwą do osiągnięcia innymi metodami. Mikroskop pomaga odnaleźć dodatkowe kanały, daje możliwość opracowania również tych niedrożnych i mocno zakrzywionych. Nowoczesna technika w połączeniu z doświadczeniem lekarza Corten Dental umożliwia uratowanie zębów, które wcześniej zostały skazane na usunięcie.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Profesjonalne leczenie kanałowe pod mikroskopem jest nazywane leczeniem endodontycznym, a lekarz wykonujący – endodontą. Aby dobrze zrozumieć proces leczenia, warto lepiej poznać anatomię zębów. W środku uzębienia, pod najtwardszą tkanką organizmu – szkliwem – znajduje się zębina. Pod zębiną jest zlokalizowana komora i kanał, który jest wypełniony miazgą (nerwami), tkanką łączną oraz naczyniami krwionośnymi. Leczenie endodontyczne stosuje się w przypadku nieodwracalnych zmian wewnątrz zęba (miazgi zęba).

Przyczyną chorób miazgi zęba są przede wszystkim bakterie, które mogą dostać się do wnętrza naszego zęba poprzez:

 • ubytki spowodowane próchnicą
 • nieszczelne wypełnienie
 • pęknięcie zęba

Zaatakowana przez bakterie miazga po pewnym czasie obumiera, dlatego jest to stan bardzo szkodliwy dla zdrowia. Ponadto, bakterie które przedostają się poza wierzchołek korzenia zęba, mogą powodować stan zapalny np. ropień dookoła korzenia. Właśnie dlatego bardzo ważna jest codzienna higiena jamy ustnej i regularne korzystanie z zabiegów profilaktycznych.

W jaki sposób rozpoznać chorobę miazgi zębowej?

Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób miazgi jest jej zapalenie, które stanowi efekt długotrwałej i nieleczonej próchnicy. Niekiedy schorzenie może zostać wywołane przez uszkodzenie mechaniczne czy nieprawidłowo wykonane wypełnienie lub przez wielokrotne zabiegi stomatologiczne wykonywane na jednym zębie. Najczęstsze objawy chorób miazgi zębowej to:

 • dolegliwości bólowe (przy nagryzaniu, podczas spożywania posiłków, w pozycji leżącej, często nawracający)
 • złe samopoczucie
 • gorączka
 • bóle głowy lub gardła

Niestety nawet bardzo zaawansowane stany zapalne mogą często przebiegać zupełnie bezobjawowo – jest to z tzw. przewlekłe zapalenie miazgi.

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bolesne dla Pacjenta?

Wykonywane w Centrum Medycznym Corten Dental leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zabiegiem bezbolesnym, przeprowadzanym w znieczuleniu, najczęściej na jednej wizycie. Jest to alternatywa dla usuwania chorych zębów.

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem pojawiają się zawsze wtedy, kiedy miazga ulegnie infekcji bakteryjnej i rozwinie się w niej stan zapalny. Nie należy zwlekać z decyzją o podjęciu leczenia, jeżeli ząb:

 • zmienił kolor na ciemniejszy
 • jest złamany lub pęknięty
 • jest wrażliwy na nagryzanie, dotyk, zmiany temperatury
 • na dziąśle w pobliżu zęba pojawił się pęcherzyk, z którego wydostaje się ropa

Jak przebiega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Aby wykonać tak skomplikowany zabieg niezbędne jest optyczne powiększenie leczonego pola przy wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego.

Etapy obejmujące leczenie kanałowe pod mikroskopem są następujące:

 1. Usunięcie miazgi zęba – po wyeliminowaniu dolegliwości bólowych lekarz dostaje się do głównej części zęba i usuwa z niego miazgę i odszukując ujścia kanałów zębowych. Niektóre zęby, np. trzonowce, mogą mieć nawet sześć-siedem kanałów.
 1. Opracowanie kanałów korzeniowych – lekarz mierzy długość kanału przy pomocy specjalnego urządzenia. Kanały mogą być opracowywane ręcznie lub za pomocą specjalnej maszyny.
 1. Płukanie kanałów korzeniowych – po poszerzeniu kanałów ma miejsce ich płukanie, a więc usuwanie wszystkich pozostałości miazgi zębowej z miejsc, do których nie dotarły narzędzia mechaniczne. W tej fazie dodatkowo jest likwidowana warstwa mazista, na którą składają się zanieczyszczenia powstałe w trakcie opracowywania kanałów.
 1. Wypełnianie kanałów – po usunięciu całej zawartości zęba kanał należy szczelnie zamknąć. Najczęściej w tym celu jest stosowana gutaperka: naturalny, termoplastyczny polimer. Materiał we właściwie wypełnionym kanale powinien ściśle przylegać do ścian i kończyć się tuż przy jego wierzchołku.
 2. Odbudowa korony zęba – ostatnim etapem leczenia kanałowego jest zamknięcie jamy zęba oraz odbudowanie korony zębowej.

Potrzebujesz pomocy lekarza endodonty lub leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Zapisz się na wizytę przez Portal Pacjenta »
Umów się on-line »
Kontakt do Centrów Medycznych »

Skip to content