Co warto wiedzieć przed założeniem aparatu ortodontycznego?

Zadbane i proste zęby nie tylko gwarantują piękny uśmiech, ale również ułatwiają właściwe dbanie o higienę jamy ustnej. Jeśli chcemy poprawić swój wygląd poprzez zadbanie o estetykę uśmiechu lub wyleczenie wady zgryzu – aparat ortodontyczny jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Zanim przychodzi moment założenia aparatu, Pacjenci chcą wiedzieć, jak zmieni się ich życie. Leczenie ortodontyczne to bardzo indywidualna sprawa, ale poniżej omawiamy najważniejsze rzeczy, jakie Pacjent powinien wiedzieć, przed założeniem aparatu ortodontycznego.


Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Pierwszą zaletą noszenia aparatu ortodontycznego jest możliwość uzyskania pięknego uśmiechu. Nieprawidłowo ułożone zęby często stanowią przyczynę wielu kompleksów i braku pewności siebie. Pacjenci z takim problemem bardzo często zaciskają stanowczo wargi, unikając szerokiego uśmiechu, albo co gorsza – nie uśmiechają się w ogóle. Wyrównane i prawidłowo ułożone zęby pomogą poczuć różnicę i pozwolą cieszyć się promiennym, szczerym uśmiechem.

Poza widocznymi efektami estetycznymi, leczenie ortodontyczne ma także bardzo duży wpływ na zdrowie Pacjenta. Korygowanie nieprawidłowości ustawienia zębów :

  • ogranicza nadmierne ścieranie się zębów, wywołane między innymi wrodzonymi lub nabytymi wadami zgryzu;
  • ułatwia właściwe dbanie o higienę oraz zdrowie jamy ustnej – dużo łatwiej jest usunąć z nich resztki pokarmów, docierając do wszystkich zakamarków;
  • zapobiega pojawianiu się próchnicy, jak również chorobom przyzębia;
  • pomaga pozbyć się dolegliwości bólowych, spowodowanych chorobami stawu skroniowo–żuchwowego, spowodowanymi nieprawidłowym ustawieniem zebów.

Jak długo trwa leczenie?

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wiele osób zastanawia się, jak szybko efekty noszenia aparatu będą widoczne. Warto wiedzieć o tym, że korekcja ustawienia zębów to długotrwały proces – zazwyczaj zajmuje około 2 lat. Jego dokładny przebieg zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju wada będzie poddawana leczeniu. Długość okresu leczenia ortodontycznego jest zależna od tego, z jakim rodzajem nieprawidłowości zębowych mamy do czynienia. To kwestia indywidualna, którą warto omówić z ortodontą. Jednakże stały aparat ortodontyczny nosi się zazwyczaj około dwóch lat – okres ten może być zarówno krótszy, jak i dłuższy.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Nieprawidłowości zębowe u młodzieży i dorosłych koryguje się za pomocą aparatu ortodontycznego stałego lub wyjmowanych przezroczystych nakładek typu Aligner. Umożliwia to, między innymi, zniwelowanie różnego rodzaju wad zgryzu, a także zmianę ułożenia zębów względem siebie.

Proces prostowania zębów wymaga od Pacjenta cierpliwości w oczekiwaniu na efekty. Aparat ortodontyczny stały wywiera nacisk na poszczególne partie zębów, przez co powoduje ich przemieszczanie, a w efekcie wyprostowanie. Stopniowe przesuwanie zębów wynika z tego, że tam gdzie przemieszcza się ząb zanika tkanka kostna. W miejscu jego poprzedniego ułożenia tkanka kostna zaczyna się nawarstwiać. Proces korekcji zgryzu jest długotrwały, ponieważ zanikanie tkanki następuje szybciej niż jej odbudowa.

Kiedy należy założyć aparat ortodontyczny?

O konieczności założenia aparatu na zęby decyduje lekarz ortodonta. Wskazanie do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku dzieci, pierwszą wizytę u ortodonty, w celu kontroli, warto odbyć w okolicach 7 roku życia.  Pamiętajmy, że na podjęcie leczenia ortodontycznego nigdy nie jest za późno. W Polsce dorośli Pacjenci także powoli przekonują się, że leczenie aparatami staje się modne i jest możliwe w każdym wieku.

Który aparat ortodontyczny wybrać?

W Centrum Medycznym Corten Medic oferujemy szeroki wybór rodzajów aparatów, co daje Pacjentowi możliwość wybrania takiego, który będzie spełniał jego indywidualne potrzeby. Intensywny rozwój ortodoncji spowodował, że pacjenci mają do wyboru szereg różnego rodzaju aparatów ortodontycznych. Dzięki temu mogą znaleźć taki, który odpowiada ich osobistym preferencjom. Wybór aparatu musi zostać skonsultowany z lekarzem ortodontą. Będzie on w stanie ocenić, jaka metoda przyniesie najlepsze efekty i czy w danym przypadku nie występują u Pacjenta przeciwwskazania do zastosowania konkretnego typu aparatu.

Aparat ortodontyczny – rodzaje

Biorąc pod uwagę sposób działania aparatu ortodontycznego, możemy wyodrębnić  dwie główne grupy – ruchome oraz stałe. Aparat ruchomy, czyli wyjmowany, jest stosowany zazwyczaj w przypadku dzieci, które nie zakończyły jeszcze procesu wymiany zębów mlecznych na stałe. Pomaga on w zmniejszaniu problemów, związanych z ułożeniem zębów, natomiast nie jest on przeznaczony do leczenia poważnych zaburzeń. Ruchomy aparat ortodontyczny składa się on akrylowej płytki, drutów oraz klamer. Może zawierać również takie elementy, jak śruba czy sprężyna. W leczeniu osób, które zakończyły proces wymiany zębów mlecznych, stosuje się aparaty ortodontyczne stałe. Wyjątkiem jest aparat przezroczysty (niewidoczne nakładki), które wyjmuje się jedynie podczas jedzenia oraz mycia zębów.


Poznaj rodzaje aparatów ortodontycznych w Corten Medic – kliknij tutaj i wejdź w zakładkę ortodoncja.


Aparat ortodontyczny a ciąża

Nieodpowiednim momentem na założenie aparatu ortodontycznego jest ciąża. Leczenie bardzo często wymaga wykonywania zdjęć rentgenowskich, w celu dokonania oceny ustawienia korzeni zębowych. Promieniowanie rentgenowskie może być niebezpieczne dla dziecka, dlatego wykonywanie zdjęć jest niewskazane w przypadku kobiet w ciąży. Poza tym w okresie ciąży mogą występować problemy z dziąsłami, które stają się wrażliwe oraz rozpulchnione. Dbanie o higienę jamy ustnej z aparatem ortodontycznym byłoby utrudnione z powodu krwawiących tkanek.

Jak się przygotować do założenia aparatu?

Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed założeniem aparatu ortodontycznego, jest wizyta u stomatologa. Dentysta powinien skontrolować stan uzębienia Pacjenta, wypełnić ubytki oraz wykonać dokładne oczyszczanie – skaling i piaskowanie. Ortodonta zleci również wykonanie zdjęć rentgenowskich, które umożliwią mu ocenę ustawienia zębów i warunków kostnych. Jest to niezbędne do ułożenia dokładnego plany leczenia.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne może być finansowane przez NFZ w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia. Warto wiedzieć, że finansowane są jedynie aparaty ortodontyczne ruchome. Przed założeniem aparatu lekarz opracowuje indywidualny plan leczenia, który określa koszty aparatu oraz podaje szacunkowy czas i koszty leczenia. Osoby, które decydują się na założenie aparatu stałego, mają do wyboru dwie opcje: opłacenie aparatu podczas jednej wizyty lub rozłożenie płatności na raty. Cena aparatu jest uzależniona od jego rodzaju – jeden łuk aparatu metalowego w Corten Medic o koszt od 1600 zł, aw przypadku aparatu estetycznego od 2300 zł. Pacjent ponosi także koszty wizyt kontrolnych, których cena zaczyna się od 100 zł. Są one niezbędne do prawidłowego przebiegu leczenia ortodontycznego.

Jak jeść z aparatem?

W początkowym etapie leczenia ortodontycznego pacjent może odczuwać dyskomfort, spowodowany założeniem aparatu. Przez cały okres noszenia aparatu ortodontycznego należy ograniczyć jedzenie ciągnących się produktów, które mogą przyklejać się do zamków i powodować ich odczepianie. Warto zrezygnować z gumy do żucia, lepiących się cukierków oraz karmelu. Pacjenci nie powinni również jeść twardych owoców w całości – najlepiej rozdrobnić je, by ułatwić sobie gryzienie.

W czasie leczenia należy ograniczyć jedzenie orzechów, sucharów, pestek i nasion, które mogą uszkodzić aparat, wyginając łuk lub powodując odczepienie zamków. Dobrze jest także zmniejszyć częstotliwość spożywania produktów barwiących (na przykład kawy i czerwonego wina). Mogłyby one przyczynić się do odbarwiania ligatur.

Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

Pacjenci, rozpoczynający leczenie ortodontyczne, powinni przygotować się na to, że ich zęby będą wymagały dokładniejszej pielęgnacji. Do aparatu ortodontycznego mogą przyklejać się resztki jedzenia, dlatego warto myć zęby po każdym posiłku. W tym celu należy stosować dwie szczoteczki – jedną standardową i drugą, specjalistyczną, przeznaczoną do mycia trudno dostępnych miejsc. Przestrzenie między-zębowe warto oczyszczać przy wykorzystaniu nici dentystycznej. Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, jak i pasty do zębów należy skonsultować z ortodontą. Można też wspomóc się specjalną nicią.

Co po leczeniu?

Po zdjęciu aparatu stałego konieczne jest utrwalenie efektów leczenia. W tym celu stosowane są aparaty retencyjne. Mają one za zadanie utrzymać zęby we właściwym położeniu, które udało się osiągnąć za pomocą aparatu ortodontycznego. Aparaty retencyjne mogą być zarówno wyjmowane, jak i stałe (drucik przyklejony od wewnętrznej strony zębów). Długość okresu retencji jest zależna od konkretnego przypadku i decyduje o niej lekarz. W tym czasie również konieczne jest odbywanie wizyt kontrolnych, podczas których ortodonta będzie mógł zweryfikować, jak długo należy jeszcze korzystać z aparatu retencyjnego.

 

Skip to content